S T R E F A T A R A S Y

ul. Michała Spisaka 71, Warszawa-Ursus +48 533 609 855 biuro.strefatarasy@gmail.com

Czy na pergolę trzeba mieć pozwolenie? - Strefa Tarasy

    Strefa tarasy
  • Home
  • BlogCzy na pergolę trzeba mieć pozwolenie?
Czy na pergolę trzeba mieć pozwolenie?
2023-09-21 admin Comments Off

Mała architektura ogrodowa sprawia, że nasza działka zyskuje charakter. Zalicza się do niej zarówno altanki, jak i podpory do kwiatów, które mogą nadać naszemu ogrodowi ton minimalistyczny, wiejski czy nowoczesny. Ale czy przepisy prawne pozwalają na postawienie pergoli w dowolnym miejscu? A może jej budowę musimy zgłosić do odpowiedniego urzędu?

Własna działka to marzenie wielu z nas – początkowy entuzjazm często gaszony jest licznymi ograniczeniami, jakie nakłada na nas prawo. Nie zawsze możemy postawić wymarzony dom, a zabudowa działki musi również być dostosowana do miejscowych przepisów. W teorii pergola to po prostu podpora do kwiatów, ale jak się okazuje, również i w jej przypadku musimy być ostrożni.

Czy pergolę trzeba zgłaszać do urzędu?

Zastanawiasz się, czy na pergolę trzeba mieć pozwolenie? Odpowiedź brzmi i tak, i nie. Wszystko zależy bowiem od rodzaju pergoli i jej wielkości. Jeśli jej powierzchnia nie przekroczy 35m2 i pergola nie będzie posiadała ani fundamentów, ani zabudowanych ścian, wówczas nie musimy występować o pozwolenie na jej budowę. Pergole, które swoim wyglądem przypominają garaże, tarasy lub altany i mają powierzchnię większą niż 35m2 niestety muszą być zgłoszone do urzędu, który może wydać zgodę na jej budowę.

Większość pergoli to jednakże proste podpórki na kwiaty, które uatrakcyjniają ogród – są to estetyczne bramy prowadzące do tajemniczego ogrodu, jak i ekrany, które stawiamy wokół tarasu, aby osłonić się przed spojrzeniami sąsiadów. Na tego typu element małej architektury ogrodowej nie wymagane jest pozwolenie, co nie oznacza, że pergolę możemy postawić w dowolnym miejscu.

Jakie są ograniczenia prawne w stosunku do pergoli?

Pergola to wspaniały i delikatny element architektury ogrodowej. Pnącza, które ją porastają są wyjątkowe i dodają uroku każdemu ogrodowi. Chętnie stawiamy pergole wokół tarasu, ale też i na wejściu do ogrodu. Zdarza się, że pergola jest także formą ogrodzenia, jednakże w tym wypadku należy być ostrożnym.

Mimo, że na klasyczną pergolę nie wymagane jest pozwolenie, nie można jej stawiać w granicy działki – pergola, po której pną się kwiaty powinna być ustawiona minimum jeden metr od ogrodzenia, dzięki czemu dużo łatwiej będzie nam pielęgnować kwiaty oraz ogrodzenie, którym graniczymy z sąsiadem.

Przed postawieniem pergoli warto także zapoznać się z regulaminem – to ważne szczególnie w przypadku działek ROD. W regulaminie nie tylko zawarte zostaną wszystkie obostrzenia dotyczące małej architektury ogrodowej, ale również poznamy maksymalną wysokość czy szerokość poszczególnych elementów, które możemy postawić na własnej działce.

Pergola to wspaniały element małej architektury ogrodowej, który pozwala nam cieszyć się pięknem kwiatów, a także zapewnia nam minimum prywatności. Jak jednak w przypadku każdej budowy, przed jej postawieniem warto poznać regulamin, a także prawo miejscowe.