S T R E F A T A R A S Y

ul. Michała Spisaka 71, Warszawa-Ursus +48 533 609 855 biuro.strefatarasy@gmail.com

Rośliny na pergole – jakie wybrać? - Strefa Tarasy

    Strefa tarasy
  • Home
  • BlogRośliny na pergole – jakie wybrać?

Rośliny na pergole – jakie wybrać?

2023-10-02 admin Comments Off

Pergola to jeden z najładniejszych elementów małej architektury ogrodowej. Wprowadza do ogrodu odrobinę magii, może też stanowić idealną osłonę przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Aby jednak faktycznie była urokliwa, konieczny jest dobór odpowiednich roślin.

Zastanawiasz się, jakie rośliny posadzić, aby pergola prezentowała się naprawdę urokliwie? Wiele zależy od wystawy, gleby, a także efektu, jaki chcesz osiągnąć. Jest jednak kilka klasyków, które pięknie będą się prezentować w każdym ogrodzie!

Klasyka romantyzmu, czyli róża na pergoli

Jedną z najpopularniejszych roślin na pergole jest róża pnąca. W sprzedaży dostępnych jest wiele gatunków – pełne małych kwiatostanów, o dużych kwiatach czy otulające wyjątkowym zapachem. Ogromnym atutem róż jest także ich duża gama kolorystyczna, którą możemy dopasować do własnych preferencji, jak i do całej aranżacji ogrodu.

Różna pnąca po pergoli doskonale sprawdzi się w każdych warunkach atmosferycznych, nie straszne jej bowiem także palące słońce. Wybierając róże warto też zwrócić uwagę na jej czas kwitnienia – część odmian bowiem ma bardzo długi okres wegetacyjny pod warunkiem właściwej pielęgnacji.

Clematisy – pnącza, które pokochasz

Inną, ciekawą rośliną na pergole jest clematis. Podobnie, jak w przypadku róż, istnieje wiele odmian i gatunków, które różnią się docelową wielkością, kształtem czy kolorem kwiatów. Clematisy rosną stosunkowo szybko, można również posadzić obok siebie kilka odmian tworząc niesamowity kwietny kolaż.

Wadą clematisów jest to, że należy je mocno przycinać wiosną, a także należy zabezpieczyć ich korzenie przed słońcem – oznacza to, że koniecznie trzeba posadzić przed nimi niezbyt wysokie rośliny, takie jak funkje czy suchodrzewy, dzięki czemu clematis będzie miał zapewnione właściwe warunki do rozwoju.

Wiciokrzew – miododajna pergola 

W polskich warunkach pnączem, które doskonale radzi sobie na pergolach, jest wiciokrzew. To przepiękne i szybkorosnące pnącze z delikatnymi kwiatkami w kolorze białym, żółtym, łososiowym czy czerwonym. Dostępne są także odmiany zimozielone, dzięki czemu pergola będzie prezentować się niesamowicie przez cały rok.

Wiciokrzew jest rośliną miododajną, co stanowi dodatkową wartość dla bioróżnorodności. Wypoczynek w pergoli otoczonej wiciokrzewem będzie naprawdę relaksujący.

Jeśli nie możesz znaleźć idealnej rośliny na pergolę dla siebie, poszukaj inspiracji wśród roślin pnących – każda z nich posiada inne walory, które pasują do różnego rodzaju ogrodów. Możesz również stworzyć wielokwiatową kompozycję, która będzie niepowtarzalna! Nie bój się eksperymentów, bo to dzięki nim twój ogród jest wyjątkowy.