S T R E F A T A R A S Y

ul. Michała Spisaka 71, Warszawa-Ursus +48 533 609 855 biuro.strefatarasy@gmail.com

Jak zabezpieczyć palenisko ogrodowe na zimę? - Strefa Tarasy

    Strefa tarasy
  • Home
  • BlogJak zabezpieczyć palenisko ogrodowe na zimę?

Jak zabezpieczyć palenisko ogrodowe na zimę?

2024-02-01 strefatarasy Comments Off

Palenisko ogrodowe to miejsce wymagające specjalnych form zabezpieczeń, które pozwolą mu przetrwać jesień i zimę, by bez przeszkód dotrwać do kolejnego sezonu. Konieczne jest odpowiednie osłonięcie całego miejsca, jak również prawidłowe przechowywanie sprzętów oraz zastosowanie najważniejszych rozwiązań z zakresu konserwacji. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze porady skierowane do osób pragnących samodzielnie przygotować palenisko do nadchodzącej zimy.

Konserwacja ogrodowego paleniska – oraz jak ją prawidłowo przeprowadzić?

Paleniska ogrodowe to miejsca wyznaczone do urządzania grilla. Wyposażone są zazwyczaj w ruszt i elementy konstrukcyjne pozwalające na swobodne korzystanie z niego. By zachować palenisko w jak najlepszym stanie przez wiele lat, konieczna będzie jego prawidłowa konserwacja. Największym wrogiem paleniska są oczywiście opady atmosferyczne i zmienna aura pogodowa, a także potencjalne uszkodzenia mechaniczne.

Od czego warto rozpocząć konserwację ogrodowego paleniska?

Przede wszystkim od jego dokładnego oczyszczenia. Warto sięgnąć po wszelkie odpadki i resztki popiołu zalegające na dnie, jak również resztki jedzenia i tłuszczu. Do usunięcia tych ostatnich powinna wystarczyć woda i chłonna gąbka. Do bardziej wymagających zabrudzeń można posłużyć się płynem do mycia naczyń i drucianymi szczotkami. Po zakończonym myciu, należy palenisko osuszyć.

Gdy zostanie już uporządkowane, należy zdemontować grill i ulokować go w bezpiecznym miejscu, pod zadaszeniem. Może być to garaż, schowek, przybudówka, altanka, piwnica. Ważne jest, by grill został umieszczony w pokrowcu przeciwdziałającym osadzaniu się kurzu i zanieczyszczeń. Dzięki temu od razu po wyciągnięciu będzie gotowy do użycia.

Skutecznym rozwiązaniem konserwacyjnym jest też pokrycie grilla warstwą oleju. Warto rozprowadzić go na całej powierzchni i wszystkich elementach, także złączach i rogach. Następnie należy rozpalić żar pod rusztem, dzięki czemu olej zostanie wchłonięty przez najdrobniejsze nawet pory. W konserwacji grilla stosuje się popularne oleje roślinne – rzepakowy, słonecznikowy, a nawet oliwę z oliwek. Nie warto jednak stosować tłuszczy utwardzanych (margaryny) lub masła, które okazują się w tym przypadku nieskuteczne.

Jeśli ruszt wykonany jest ze stali nierdzewnej, wówczas jego konserwacja jest stosunkowo prosta. Ogranicza się bowiem jedynie do regularnego sprzątania grilla po jego użyciu, bez konieczności stosowania dodatkowych środków.

Na koniec warto podkreślić, że odpowiednio przeprowadzona konserwacja paleniska gwarantuje nie tylko prawidłowe działanie grilla i rusztu na co dzień, ale również lepszą wydajność w przygotowaniu posiłków oraz lepsze walory smakowe, jakie potrawy uzyskują w trakcie obróbki. Ma to olbrzymie znaczenie dla osób, które z grilla korzystają regularnie lub też przy jego pomocy urządzają posiłki dla swoich gości.