S T R E F A T A R A S Y

ul. Michała Spisaka 71, Warszawa-Ursus +48 533 609 855 biuro.strefatarasy@gmail.com

Jak zaaranżować strefę relaksu w ogrodzie? - Strefa Tarasy

    Strefa tarasy
  • Home
  • BlogJak zaaranżować strefę relaksu w ogrodzie?

Jak zaaranżować strefę relaksu w ogrodzie?

2023-09-25 admin Comments Off

Ogród to miejsce, w którym przede wszystkim odpoczywamy. W naszej strefie geograficznej taki rodzaj relaksu kojarzy nam się przede wszystkim z sezonem letnim, tymczasem dobrze zagospodarowana przestrzeń sprawia, że z takiego miejsca możemy korzystać cały rok. Jak zatem odpowiednio zaaranżować strefę relaksu w ogrodzie i co powinno się w niej znaleźć?

Strefa relaksu może mieć różne oblicza – być miejscem do opalania, kąpieli czy wspólnego czasu w gronie znajomych. W zależności od wielkości działki możemy je ze sobą połączyć lub wydzielić, tak aby każdy z domowników znalazł coś dla siebie.

Co to jest strefa relaksu?

Każdy z nas odpoczywa w inny sposób – jedni preferują aktywność fizyczną, podczas gdy drudzy wolą podróżować i zwiedzać odległe zakątki świata. Są też i tacy, którzy najlepiej czują się przed telewizorem, podczas gdy inna grupa odpoczywa pielęgnując kwiaty. Bez względu jednak na nasze większe potrzeby, strefa relaksu na ogrodzie jest miejscem, z którego chętnie korzystamy wszyscy.

Do strefy relaksu zalicza się między innymi taras, na którym możemy wypić poranną kawę, zjeść obiad czy poczytać książkę delektując się zachodem słońca. To również basen lub jacuzzi, które dają nam ochłodę w upalny dzień, a także palenisko, przy którym spędzimy miło czas w gronie znajomych. Warto wspomnieć też o romantycznych pergolach w otoczeniu kwiatów, w których możemy schronić się przed upałem, lub po prostu cieszyć się z piękna własnego ogrodu.

Jedna wielka strefa relaksu – czy warto?

Jeśli masz mały ogród, strefa relaksu powinna być stworzona w jednym miejscu. Warto wykorzystać do tego taras – dobrym rozwiązaniem jest jego zadaszenie, dzięki czemu możemy korzystać z niego przez cały rok, nawet w trakcie jesiennej słoty. Na szerokim tarasie bez problemu postawimy leżaki czy ogrodowe kanapy, a także stół, przy którym zjemy posiłek.

Tuż obok tarasu powinien znaleźć się basen lub jacuzzi – bliskość domu jest tu niezwykle ważna, bowiem w ten sposób unikniemy przebudowy całego ogrodu, a przy okazji będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw wody także podczas chłodniejszych dni.

Ostatnim elementem, który powinien znaleźć się w tym miejscu jest palenisko – nie musi być ono duże, szczególnie że szeroki taras zapewnia nam stół oraz miejsce do swobodnego jedzenia, co jest przecież ważne w przypadku rodzinnego grilla.

Strefę relaksu warto otoczyć pergolą – w ten sposób zostanie ona oddzielona wizualnie od reszty ogrodu, a jednocześnie stanie się osłoną przed wiatrem, jak i sąsiadami.

Jak wydzielić strefy relaksu na dużym ogrodzie?

Zaaranżowanie różnych miejsc w dużym ogrodzie jest nie lada wyzwaniem, choć wszystko zależy przede wszystkim od potrzeb właścicieli. Wokół domu dobrze jest zadbać o taras – to miejsce, w którym nie tylko wypijamy kawę, ale również z przyjemnością jemy obiad czy kolację, a zatem lokalizacja ma duże znaczenie. Stosunkowo blisko domu powinien też znajdować się basen lub jacuzzi, bowiem pozwala nam to na korzystanie z dobrodziejstwa wody przez dużą część roku. 

Ustawienie paleniska zależy natomiast od indywidualnych preferencji – część osób woli mieć je zlokalizowane w pobliżu domu, podczas gdy gro osób preferuje teren znacząco oddalony od tarasu. Warto pamiętać, że jeśli chcemy z niego korzystać także w formie obiadowej, dojście do domu powinno być szybkie, aby móc w każdej chwili sięgnąć po potrzebne produkty.

Na dużym ogrodzie bez problemu znajdziemy również miejsce dla innych stref relaksu – leżaków ustawionych od południowej strony, dzięki którym opalanie się będzie możliwe przez większą część dnia, czy dla magicznych altanek, w których schowamy się przed domownikami z książką w ręku.

Czy strefy relaksu na ogrodzie mają sens?

Strefy relaksu na ogrodzie są niejako przedłużeniem naszego domu – pozwalają nam delektować się ogrodem i przyrodą przez cały rok. Warto pomyśleć o altanach czy pergolach z zadaszeniem, dzięki czemu ta przestrzeń może być również wykorzystana podczas kiepskich warunków pogodowych.

Nie bez znaczenia pozostają również meble – wybierajmy te wygodne, ale również odporne na trudne warunki atmosferyczne, dzięki czemu nie będziemy musieli martwić się o ich przechowywanie.