S T R E F A T A R A S Y

ul. Michała Spisaka 71, Warszawa-Ursus +48 533 609 855 biuro.strefatarasy@gmail.com

Pergola: drewniana czy aluminiowa? - Strefa Tarasy

    Strefa tarasy
  • Home
  • BlogPergola: drewniana czy aluminiowa?

Pergola: drewniana czy aluminiowa?

2023-01-25 admin Comments Off

Pergola jest jedną z piękniejszych ogrodowych dekoracji – ta wyjątkowa, mała architektura nie tylko wprowadza do przestrzeni tajemniczy zakątek, ale daje również wytchnienie w upalne dni, stanowi także doskonałą podporę dla urokliwych pnączy. Jaka będzie lepsza – drewniana czy aluminiowa?

Pergole w ogrodzie cieszą się wielką popularnością. Czy można się temu dziwić? Z pewnością nie, bowiem jest to ten rodzaj architektury ogrodowej, który może przemienić przestrzeń w nowoczesną instalację, jak i nadać jej rustykalnego charakteru, który zaprasza w podróż po tajemniczym ogrodzie. Pozostaje pytanie – z jakich materiałów warto ją wykonać?

Pergole tradycyjne, czyli drewniane kraty

Klasyczne, znane z babcinych ogrodów pergole, to przede wszystkim proste kratki po których pięły się róże lub clematisy. Mają swój niepowtarzalny urok, który jest wręcz klasycznym elementem rustykalnych ogrodów. Sprawdzą się one doskonale jako bramy, które zapraszają do zwiedzenia dalszej części ogrodu, jak i miejsce do wypoczynku z drobną ławeczką.

Te drewniane pergole pasują doskonale do ogrodów angielskich, nie mniej mają swoje wady – nie są trwałe i wymagają częstej konserwacji. Co roku należy je odnawiać, pamiętając by wykorzystywać do tego lakiery z dodatkiem wosku, który opóźni gnicie drewna. Ale nawet najlepsze zabezpieczenie nie zapewni pergoli nieśmiertelności.

Pergole aluminiowe – nowoczesność połączona z tradycją

Trwałe i nowoczesne pergole najczęściej wykonywane są z aluminium. Mocna konstrukcja doskonale utrzymuje zadaszenie, a zatem stwarza możliwość stworzenia wyjątkowego zakątka, w którym będzie można odpocząć bez względu na panującą wokół aurę.

Do pergol wykonanych z aluminium można również zamontować specjalne karnisze, które udźwigną wodoodporne i zacieniające zasłony, które wprowadzą aurę tajemniczości, ale też i komfortu. 

Zaletą aluminiowych pergol jest nie tylko ich wyjątkowy design, który doskonale wpisuje się w nowoczesne i proste formy ogrodowe, ale również trwałość – w porównaniu do drewnianych nie wymagają ciągłych konserwacji, doskonale wytrzymują również ciężar mocnych i starych pnączy.

Pergola – idealny dodatek do ogrodu

Nowoczesne pergole aluminiowe choć kojarzone są przede wszystkim z minimalistycznymi ogrodami, doskonale sprawdzą się także w rustykalnych i naturalistycznych ogrodach. Dowolność konstrukcji, a także indywidualne projekty sprawiają, że dachy, jakimi zostaną pokryte idealnie wpiszą się w klimat miejsca.

Warto mieć także na uwadze, że pergola aluminiowa doskonale zniesie ciężar popularnej glicynii, która wiosną pokryje ją wyjątkowymi gronami kwiatów. W takiej przestrzeni wypoczynek to nie tylko relaks dla ciała, ale przede wszystkim – dla duszy.

Która pergola jest zatem lepsza? Drewniana czy aluminiowa? Obie wersje mają swój indywidualny i niepowtarzalny urok, ale trwałość i niezawodność aluminiowej zdecydowanie przemawia na jej korzyść. Choć pozornie rozwiązanie to może wydawać się nieco droższe, coroczna konserwacja i naprawa drewnianych elementów może okazać się znacznie bardziej kosztowna.